Jak vybrat vysavač na mokré čištění koberců?

Ať už se profesionálnímu čištění koberců věnujete dlouhá léta, nebo se v tomto oboru začínáte teprve orientovat, tak věřte, že základním předpokladem k úspěchu je mít co nejlepší možné technologické vybavení. 70% úspěchu totiž závisí na vašem zařízení a čisticích prostředcích a zbylých 30% je založeno na vašich komunikačních schopnostech. Čím lepší vybavení máte, tím dokážete koberec vyčistit lépe. Čím je koberec čistší, tím větší šanci máte, že se vám zákazník ozve znovu.

Při nákupu vysavače na mokré čištění a tepování koberců máte dvě možnosti:

  1. Extraktor Truckmount, což je extraktor vestavěný do vaší dodávky.
  2. Přenosný extraktor

Dnes bude řeč o přenosných extraktorech, které jsou v našich podmínkách tou nejběžnější technologií na čištění koberců vůbec. 

Přenosné extraktory mají hned několik různých pojmenování. Lidé jim říkají tepovač, vysavač na mokré čištění koberců, čistič koberců apod. Všechny však fungují na stejném principu a koberce čistí nástřikem čisticího roztoku do koberce, drhnutím a extrahováním uvolněných nečistot a čisticího roztoku zpět do recyklační nádrže extraktoru. Více o této metodě čištění koberců jste se mohli dočíst v našem článku "Princip a metody extrakčního čištění koberců".

Na trhu existují stovky různých typů extraktorů. Jak si ale vybrat ten nejlepší? Existuje mnoho matoucích názvů a funkcí, které výrobci používají jako marketingové taháky na zákazníky. Jediným měřitelným rozdílem mezi jednotlivými extraktory je však pouze značka výrobce, sací motor, čerpadlo, ohřívač vody, kapacita nádrží a materiál, ze kterého je stroj vyroben.

Rozeberu tyto faktory popořadě.

Značka výrobce:

Nakupování podle značky vám pomůže vybrat ten nejpopulárnější stroj. S největší pravděpodobností koupíte raději své nové vybavení od známého výrobce než od někoho neznámého. 

Značka však není tím nejvhodnějším kritériem, podle kterého stroj vybírat. Vždy záleží na tom, od koho extraktor kupujete. Je extraktor spolehlivý? Má potřebný výkon? Dají vám záruku? Mají veškeré náhradní díly skladem? Půjčí vám náhradní tepovač v případě poruchy? V Dischemu na vše odpovídáme ANO.

Výkon sacího motoru:

Na první pohled se může zdát, že odpověď bude jednoznačná. Čím silnější sací turbína je, tím lepší výkon získáte. Bohužel to tak není. Určitě jste se s tím setkali už u vysavačů pro domácí vysávání. Člověk koupí podle parametrů super výkonný vysavač a nakonec to jsou jen vyhozené peníze, protože ten starý mu i po letech udělá lepší práci.

Od sacího výkonu očekáváme, že koberce budou po čištění brzy suché. Výkon motoru nám toto napoví jen částečně. Konstrukce sacího motoru, konstrukce kobercové hubice, konstrukce extraktoru a délka sací hadice ovlivňují dobu schnutí stejnou měrou. Vše musí být dobře sladěno

U extraktorů se nejčastěji používají dvoustupňové a třístupňové sací motory. Třístupňové jsou obvykle výkonnější, avšak s oběma motory docílíte podobných výsledků. Jediný rozdíl je v tom, že u dvoustupňové sací turbíny musíte vyvíjet větší tlak a drhnout koberce více. Třístupňový sací motor bude vykonávat stejnou práci s menším úsilím. Nejlepší výrobci však vyvíjí do extraktorů motory, které počítají s odsáváním vody a nahrazují těmito motory běžné sací turbíny z běžných vysavačů, kde se počítá s vysáváním hrubých nečistot. V takovém případě i dvoustupňový motor předčí sacím výkonem ten třístupňový a jako bonus budete mít menší spotřebu energie. 

A jak je to s dobou schnutí u našich extraktorů VersaClean? Nízké zátěžové koberce mohou v ideálních podmínkách a při použití běžné hubice na koberce vysychat méně než dvě hodiny. Při použití rotační hubice HOSS 700 to může být i 30 minut. Nevěříte? Zdarma vám náš stroj zapůjčíme a můžete se sami přesvědčit.

Čerpadlo:

Tlak čerpadla ovlivňuje sílu nástřiku, pod kterou zapracováváte čisticí roztok do koberce. V našich zeměpisných šířkách měříme jeho výkon v barech. Všeobecně se dá říci, že čím vyšší tlak máte, tím snazší pro vás čištění pak bude

Extaktory s tlakem nižším než je 10 barů jsou vhodné spíše na čištění čalounění nebo na odstraňovací skvrn. Stroje mající tlak vyšší než je 10 barů už jsou opravdovými profesionálními tepovači. 

Nejúčinnější extraktory disponují čerpadly, které převyšují 30 barů. Pokud má tepovač vyšší tlak než 50 barů, tak jej můžete navíc využít k čištění pevných podlahovin, což ocení převážně velké úklidové firmy

Čerpadla našich extraktorů VersaClean dosahují výkonu vyššího než 80 barů a na našem trhu budete takto výkonné stroje hledat jen velmi obtížně. 

Ohřívač čisticího roztoku:

Extraktory disponující průtokovým ohřívačem čisticího roztoku mají oproti ostatním tepovačům podstatnou výhodu. Teplo snižuje povrchové napětí vody a zvyšuje molekulární aktivitu chemických látek, takže na kobercích, kde je možné teplou vodu použít, budete čistit koberce mnohem rychleji a s menším úsilím.

Některé extraktory VersaClean z naší nabídky tyto průtokové ohřívače čisticího roztoku mají a dokáží čistit s teplotou přesahující 90°C

Kapacita nádrží:

Každý vysavač na mokré čištění koberců má dvě nádrže. Jednu na čisticí roztok a druhou recyklační na uvolněnou špínu s použitým čisticím roztokem. Výběr velikosti nádrží je dán vaší orientací na zákazníka.

Pokud se zaměřujete na domácnosti, bude vám dostačovat stroj s kapacitou nádrží do 15 litrů. Pokud cílíte spíše na komerční sektor, tak budete potřebovat nádrže větší. Bude to pro vás výhodnější, protože nebudete muset nádrže tak často vyprazdňovat a doplňovat. Tím ušetříte spoustu času a jak je známo, čas jsou peníze

Z celosvětového průzkumu vychází najevo, že většina profesionálů na čištění koberců a čalounění volí extraktory s kapacitou nádrží vyšší než je 35 litrů. Extraktory VersaClean mají své zástupce v řadách malých i velkých tepovačů. 

Materiál konstrukce:

Extraktory jsou obvykle dostupné v plastovém nebo kovovém provedeníPlastové provedení má výhodu lehčí konstrukce, která ale bývá osazena malými kolečky a jejich mobilita může být horší. 

Kovové konstrukce jsou těžší, ale jsou zároveň často osazeny většími kolečky nahuštěnými vzduchem a tak jejich mobilita bývá snazší především ve chvíli, kdy jsou nádrže plné. 

Konstrukce extraktorů VersaClean je plastová a stroje tak vynikají lehkostí, kterou oceníte především při nakládání do auta. Kolečka jsou sice gumová, ale veliká o průměru 25 cm, takže stroje vynikají i svou mobilitou v případě, že jsou plné. 

Věřím, že vám tento článek pomůže vybrat to nejvhodnější možné řešení pro vaše podnikání. A pokud zrovna přemýšlíte o zakoupení nového extraktoru, tak nás neváhejte kontaktovat. Rádi vám naše stroje zapůjčíme k vyzkoušení, abyste se sami mohli o jejich kvalitě přesvědčit. 

Ať žijí správně udržované koberce! A na shledanou příště.

Jakub Janoušek, jednatel společnosti Dischem s.r.o.

90342295f5ffc3a986cbcd55fc99de0a