Máte nějaké otázky?

+420 702 078 350

info@dischem.cz

Co tepování znamená a k čemu slouží?

Tepování je ruční metoda čištění koberců nebo čalounění, která byla již nahrazena modernějšími způsoby čištění. Výraz "tepování" je ale v lidech již nadobro zakořeněn a prakticky se tento výraz používá pro jakýkoliv způsob čištění koberců nebo čalounění. 

Princip

Princip tepování spočívá v ručním zapracování čisticího roztoku (čisticí prostředek + voda) do čištěného povrchu. Ručním nebo mechanickým čištěním se nečistoty uvolní a povrch vyčistí. 

Nevýhody

Hlavním důvodem proč byla tato metoda nahrazena modernějšími způsoby je, že u tepování nedochází k dostatečnému odsátí a propláchnutí uvolněné špíny s čisticím roztokem. Čisticí prostředek se zbytkem špíny pak v čištěném povrchu působí i po vyschnutí a negativně na něj působí. Díky nedostatečnému odsátí navíc zůstává čištěný povrch dlouhou dobu vlhký, což napomáhá vzniku plísní.

Modernější metody čištění

Nejvíce "příbuznou" metodou, která tepování nahrazuje, je šamponování. V podstatě se jedná o stejný princip čištění jako je tepování. Rozdíl je v použití a vlastnostech čisticího prostředku. Při šamponování se používá speciální vysoce pěnivý čisticí prostředek, který má rychleschnoucí schopnosti a dokáže vyschnout do šesti hodin. Šampon se do čištěného povrchu zapracuje a nechá se působit. Vysycháním šamponu dochází k postupnému uvolňování nečistot, které pak zůstávají na povrchu, odkud se jednoduše vysají běžným vysavačem. Případně se nečistoty rozloží úplně. 

Další metoda, kterou lidé s tepováním často zaměňují, se nazývá extrakční čištění. Tato metoda vyžaduje rozsáhlejší rozbor a proto se o ní můžete dočíst v našem blogu v tomto odkaze.  

Ať žijí správně udržované koberce! A na shledanou příště.  

Kontaktní údaje

Dischem s.r.o.
Nádražní 192
33901, Klatovy

+420 702 078 350
info@dischem.cz

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Tyto informace jsou sdíleny se společností Google. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.