Máte nějaké otázky?

+420 702 078 350

info@dischem.cz

 • DISCHEM
 • Blog
 • Kvalita vnitřního ovzduší - stručné představení

Kvalita vnitřního ovzduší - stručné představení

Věděli jste, že ve všech vnitřních prostorách se ve vzduchu, který dýcháme, vyskytují nejrůznější plísně, bakterie, spory či viry?

Jedná se o přirozenou věc a ve skutečnosti se nejedná o nic dramatického. Pouze ale do chvíle, než množství těchto organismů stoupne na nezdravou úroveň. Pak začneme pociťovat problémy spojené s kvalitou ovzduší uvnitř budov a většina z nás začne trpět tzv. syndromem nemocných budov (Sick Building Syndrome - SBS). Bohužel až příliš mnoho lidí musí žít nebo pracovat v "nemocných" budovách a místnostech, které se potýkají právě s tímto problémem. Podle BOZP trpí SBS v České republice dva lidé ze tří. Syndrom nemocných budov způsobuje nejrůznější nemoci, pokles efektivity práce, bolesti hlavy, migrény, únavu, ztrátu chuti, problémy s trávením, stres a spoustu dalších.

"Nemocné budovy" často negativně ovlivňují i ty, které chceme chránit ze všeho nejvíce: děti ve školách a školkách nebo seniory v domovech důchodců či v nemocnicích. V Dischem s.r.o. ovšem nabízíme komplexní řešení většiny problémů spojených s kvalitou vzduchu uvnitř budov.

Znečištění ovzduší obvykle považujeme za problém spojený s venkovním prostředím. Věděli jste ale, že kvalita vnitřního ovzduší může být až 100x horší než ta venkovní? Mezi zdroje znečištění vzduchu uvnitř budov patří:

 • Plísně a pyl
 • Tabákový kouř
 • Domácí rostliny a pesticidy
 • Jídlo

Proč je ale kvalita vnitřního ovzduší důležitá?

Spousta lidí trpí příznaky, které jsou spojené s časem tráveným uvnitř "nemocných" budov. Příčinu nemoci někdy nelze dlouhé roky dohledat. Jako první se problémy s kvalitou vzduchu uvnitř budov obvykle projevují jako nepohodlí. Většina lidí se cítí lépe, jakmile z této budovy vyjdou ven. Dlouhodobý pobyt v těchto budovách a některé znečišťující látky však mohou způsobit onemocnění, která se projeví až mnohem později, jako jsou onemocnění dýchacích cest, chronické problémy nebo rakovina.

Jak kvalitu vnitřního ovzduší zlepšit?

Zajištění dobré ventilace budovy, odstranění znečišťujících látek a nastavení funkčního a efektivního čištění koberců, nábytku a profesionálního úklidu. To je naprostý základ, kterým se může kvalita vnitřního ovzduší zlepšit téměř okamžitě bez rozsáhlých stavebních úprav.

Jste zaměstnavatel?

Pak i vy byste měl hlídat kvalitu vzduchu na pracovišti. Kvalita vzduchu uvnitř kanceláří, škol a dalších pracovišť je totiž důležitá nejen pro pohodlí vašich pracovníků, ale také pro jejich zdraví a výkonnost práce.

Špatná kvalita vzduchu uvnitř budov je spojena s příznaky, jako jsou bolesti hlavy, únava, potíže s koncentrací a podráždění očí, nosu, krku a plic, stres a výskyt častých nemocí. To rozhodně k větší efektivitě práce nevede. Kromě toho některé expozice, jako je azbest či radon, jsou o to nebezpečnější, protože nezpůsobují bezprostřední příznaky, ale po mnoha letech mohou vést až k rakovině. Proto je velmi důležité, aby se 

Kvalitu vnitřního vzduchu ovlivňuje mnoho faktorů. Mezi tyto faktory patří:

 • Špatná ventilace (nedostatek čerstvého vzduchu).
 • Problémy s kontrolou teploty.
 • Vysoká nebo nízká vlhkost a růst plísní.
 • Chemické nečistoty.
 • Biologické kontaminanty.
 • Elektromagnetické záření.
 • Psychologické faktory.
 • Osvětlení, akustika a ergonomie.

V Dischem s.r.o. se zabýváme touto problematikou ze široka a nabízíme v tomto směru široké portfolio produktů a poradenství. Máte-li tedy jakýkoliv dotaz, neváhejte se na nás kdykoliv obrátit na tyto kontakty.

Kvalita vnitřního ovzduší - stručné představení

Kontaktní údaje

Dischem s.r.o.
Nádražní 192
33901, Klatovy

+420 702 078 350
info@dischem.cz

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Tyto informace jsou sdíleny se společností Google. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.